Keşfetme ve performans arasındaki farkı anlıyor musunuz?

Muhtemelen stajyerlerimize destek olmak için yapabileceğimiz en önemli ayrımlardan biri, “performans” ile “öğrenme” arasındaki farktır. Zaman zaman bu fark oldukça ince olabilir, ancak son derece önemli olabilir.

Çok fazla zaman, öğrenmeyi gördüğümüze inandığımızda, gerçekten performansı görüyoruz. Araştırma çalışması, bu iki kavram arasında anlamlı bir ayrım yapmaya başlamaktadır. Yüzeyde, el ele gitmiş gibi görünebilir, ancak araştırma çalışması farklı bir hikaye anlatıyor; Bunun yanı sıra, akıl hocası insanlara tam olarak nasıl devam ettiğimiz için önemli etkileri vardır.

Peki, gerçekten performans nedir? ve öğrenme ne? ve ikisi arasındaki fark nedir?

Kitap Liderlik Eğitmeni Çalıştayı

Performans ve Öğrenme

Performans, gözlemlendiği kadar belirlenebilecek şeydir. Bir şey öğretmenin oldukça kısa vadeli etkisidir. Geleneksel örnek bir dersin sonunda, eğitmen kursiyerlerden son bir saat içinde “öğrendiklerini” test etmeleri için bazı endişeler ister. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, cevapları doğru anlıyorlar. Sonuçta, sadece sadece bilgiler söylendi. Tamamen değişmedikleri ve hiç dinlemedikleri sürece, çoğu stajyer bu ders sonu sorgulamasına iyi yanıt verebilir.

Ancak, bu hiçbir şekilde kursiyerlerin yarın, gelecek hafta, gelecek ay ve sınav sezonunda bu anlayışı koruyacağı anlamına gelmez. Ancak, kursiyerlere (ve potansiyel olarak) eğitmenlere bu bilgileri öğrendiklerine dair yanlış güven vermektedir.

Buna karşılık, keşfetmek, daha önce öğrenilen bilgilerle bağlantı kurabilmenin yanı sıra anlayış biriktirme sürecidir. Fikirlerle güreşmek için stajyerlere ihtiyaç duyduğu için genellikle doğrusal veya temiz değildir (genellikle ‘arzu edilen zorluklar’ olarak anlaşılır).

Örneğin, çalışmaya uymayı düşünün. Bir dersden hemen sonra kursiyerleri değerlendirdiğimizde, muhtemelen kısa vadeli performansları olduğunu görüyoruz (engellemeyi daha verimli bir teknik olarak gösteriyor gibi görünüyor). Bir hafta sonra onları değerlendirdiğimizde, öğrendiklerinin çok daha iyi bir yansımasını sağlar (bu, aralarlamanın daha etkili olduğunu gösterir… ama daha sonra bu konuda)

Performans ve öğrenme arasındaki fark nedir?

Performans, diğerlerine kıyasla yaygın olarak kısa vadelidir ve sonuç göz önünde bulundurularak yapılır (yani kazanmak için). Sürekli bir süreç olan öğrenme, önceki yeteneklerimize göre genellikle belirlenir. Muhtemelen, her ikisi de aynı anda etkili bir şekilde ortaya çıkamaz.

Araştırma kanıtları, performansın uzun süreli öğrenmeyi gerçekten engelleyebileceğini düşündürmektedir. Bu, performansla ortaya çıkan hızlı sonuçlara odaklanmak etkisiz keşfedme stratejilerini teşvik edebilir ve daha önce de belirtildiği gibi yanlış bir güven duygusu sağlar.

Performans ve keşfetme arasındaki kontrastı vurgulayan diğer ayrımlar şunlardır:

Performans, yargı veya değerlendirme çağrışımları altında gerçekleşirken, keşfedme yargılayıcı olmayan ortamlarda gerçekleşir;

Performans, düşük basınç seviyelerinde meydana gelirken yüksek basınçla çakışma eğilimi vardır;

Performans, genellikle başkalarıyla ilgili olarak kendinizi kanıtlamaya vurgu yaparken, keşfetmenin saf odağı iyileşmektir.

Performansı keşfetmeyi nasıl teşvik edilir

Eğer performans öğrenmeyi engellerse, bu belki de keşfetmenin gerçekte performansı artırabileceğini düşündürür. Eğer bu durum buysa, o zaman oldukça sezgisel olarak, performansı artırmak için uzun vadeli, daha az odaklanmalıyız (ünlü ifade geçtikçe, “Sürekli olarak tartarak bir domuzu şişmanlamıyorsunuz”).

“İstenen zorluklar” üzerine yapılan araştırmalar rol oynayabilir. İstenen zorluklar, kursiyerlerin konuyla ilgili zor inanmalarına yardımcı olmak için görevin nasıl zor olması gerektiğini göstermektedir. Bunu yaparak, bunu keşfetme ve bunu akılda tutma olasılıkları daha yüksektir. Bu, başarısızlığın bir yönü olması gerektiği anlamına gelir (bazı araştırma çalışmaları,% 75 başarı oranının öğrenme için mükemmel bir oran olduğunu vurgulamaktadır). Performansla birlikte, kişinin amacı başarısızlık oranını mümkün olduğunca düşük hale getirmektir.

Öyleyse, keşfetme konusunda ağır olan ve arzu edilen zorlukları kullanan bir kültürün kurulmasına nasıl yardımcı olabiliriz? Yanıtın boşluk, aralık ve erişim uygulaması olabileceğine inanıyoruz. Kendimize bunların ne olduğunu ve tam olarak nasıl zor olduklarını hatırlatalım …

Boşluk

Bu, bir kerede tıkanmanın aksine çalışmayı boşaltmak anlamına gelir. Bu, akıl hocası bilgilerinin hemen ardından değil, unutmaları için zaman ayırdıktan sonra stajyer anlayışını test etmeyi içerir.

Zor – Öğrenciler için, bir dersden hemen sonra değerlendirilmekten daha az tatmin edici olacaktır. Bilgileri hatırlamanın daha zor olduğunu ve daha fazla hata yapabileceğini keşfedecekler.

İstemekMümkün – Kursiyerlerin bilmedikleri kadar gerçekte ne yaptıklarına dair daha net bir kavram sağlayacaktır. Bilgideki alanları belirleyebilirler, ayrıca araştırmayı daha fazla araştırmaya gerek duyduklarını anlayabilirler. Kursiyerler unutmak için zaman ayırdıktan sonra bilgiyi hatırlamak zorunda kaldıklarında, bu uzun ömürlü hafızalarındaki bağlantıları güçlendirir.

Aralık

Bu, eğitmenlerin, kursiyerlerin farklı soru türlerini yöntemlerinin yanı sıra stajyerlerin araştırmalarının konularını inceledikleri konuları öğretme sırasını karıştırmak anlamına gelir.

Zor – kursiyerler bu çalışma yöntemine yaygın olarak dayanırlar. İlk başta çok daha az ödüllendiricidir ve stajyerlerin hiçbir şey öğrenmediklerini hissettirebilir. Her konuyu tek tek inceleme yapısını tercih ediyorlar. Yine, kursiyerler çalışmalarına katlanırken ilk önce daha fazla hata yapabilirler.

Arzu edilen – Ön engellere rağmen, birbirine geçme uzun ömürlü bellek tutmayı, hatırlamayı ve sınav performansını artırır.

Geri alma uygulaması

Bu, bu endişelerin bir performansdan ziyade bir keşfetme stratejisi olmasını sağlamak için düşük risk altında sorulara çözüm oluşturmakla ilgilidir. Bu sadece yöntem testleri ve geçmiş makaleler yapmakla ilgili değildir, ancak aynı şekilde kursiyerler, bir sunumun bilgilerini kontrol etmek yerine, ilk bilgileri keşfettikleri için endişeleri yanıtlamakla ilgilidir.

Zor – yine, kursiyerler ilk başta daha fazla hata yapabilirler, aynı zamanda kendileri için çalışmak zorunda kalmaktan çok bilgi vermeyi tercih ederler.

Arzu edilen – Kanıtlar, ön soruşturmalar da dahil olmak üzere, stajyerlerin daha fazla bilgiyi akılda tutmalarının yanı sıra sınavlarda çok daha iyi performans göstermede etkili olduğunu sürekli olarak göstermiştir.

Son düşünceler

Yani, keşfetme ve performans arasında önemli bir ayrım var. Performans, anlama ve şimdiki yeteneğin kısa vadeli ekranı olsa da, keşfetmek bu bilginin birikmesi ve birikmesidir. Öğretirken, uzun vadede performansı artırmanın tek yöntemi olduğu için öğrenmeyi hedeflemeliyiz.

Bu stratejileri uyguladığımız için akılda tutulması önemli olan, kursiyerlerin onlar için en iyi olanı olması gerekmediğidir. Seçim şartıyla, çoğu stajyer aralığa tıkanmayı tercih ederler, birbirine engellemeyi tercih ederler, yeniden okumayı ve geri alma uygulamasını vurgulamayı tercih ederler. Kursiyerlere, faydalardan daha sonra yararlanacaklarını anladıklarından emin olmak için öğrenme üzerindeki bu “arzu edilen zorlukların” faydalarını açıklamaya yardımcı olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.