Uyku yanı sıra boşluk: revizyon için ideal tarif?

Aralık, materyal bitini ve sık sık gözden geçirme eylemi, bir stajyerin hafıza tutma için kullanabileceği en iyi keşfetme tekniklerinden biridir. Öğrenci-favorit sıkışmasından daha zor ve daha fazla zaman alıcı olmasına rağmen, psikolog Robert Bjork tarafından önerilen arzu edilen problem hipotezi, zorlu ve zahmetli keşfetme süreçlerinin daha derin bir bilişsel işleme ile sonuçlandığını belirten bellek geri çağırma.

Bir revizyon tekniği hakkında düşünülmemesine rağmen, büyük kaliteli uykunun da bellek konsolidasyonuna yardımcı olduğu gösterilmiştir. Bunun nedeni, uyurken beynimiz, hafızaya ve öğrenmeye yardımcı olan farklı beyin hücreleri arasında yeni nöral bağlantılar oluşturur.

Son araştırma çalışması, aralıklı revizyon oturumları arasındaki birbirine uykunun, yakın zamanda öğrenilen bu anıları yeniden etkinleştirerek ve bunları önceden var olan bilgiye bağlayarak hafızayı daha da iyileştirebileceğini düşündürmektedir. Ancak, uyku ve uyku arasındaki bu bağlantı tam olarak ne kadar verimli? Daha iyi bakalım…

Kitap aralarında, boşluk ve çift kodlama atölyesi

Araştırma çalışması ne diyor

Bir araştırma çalışması, oturumları keşfetmek arasında harika bir gece uykusu almanın öğrenme üzerindeki boşluk etkisinin faydalarını artırıp artırmayacağına baktı. Fransa’daki Lyon Üniversitesi’nde 40 kişi işe alındı ve 16 Swahili kelimesinin Fransızca çevirisini keşfetmekle görevlendirildi. İnsanların yarısı sabahları kelimeleri öğrendi ve daha sonra akşamları 12 saat sonra kelimeleri yeniden öğrendi. Diğer yarısı akşamları öğrendi, uyudu ve sonra ertesi sabah kelimeleri yeniden öğrendi. Araştırmacılar katılımcıları bir hafta sonra ve altı ay sonra bir kez daha değerlendirdiler.

Araştırmacılar, iki keşfetme oturumu arasında uyuyan insanların sadece Fransızca çevirilerin uzun süreli tutulması (daha fazla sayıda başarılı hatırlama olduğu için) değil, aynı şekilde insanlara kıyasla pratik yapmak için% 50 daha az zaman harcadığını keşfettiler. kim uyumamıştı. Geceleri gözden geçirmenin yanı sıra sabahları bu materyali gözden geçirmek, aynı gün iki kez revize etmekten çok daha yararlıdır.

Aralık Nasıl Kullanılır

Boşluk çok daha zaman alıcı olmasına rağmen, öğrencilerin kısmı üzerinde çok daha fazla planlama gerektirse de, uzun vadede onlar için çok daha yararlıdır. Araştırma çalışması, revizyonlarını tıkamak yerine aralık yöntemlerini kullanan stajyerlerin, son testlerinde tıkayan akranlarından% 10 ila% 30 daha iyi gerçekleştirdiklerini göstermektedir. Bir araştırma çalışması, revizyonlarını aralıklandıran stajyerlerin, son testlerinde ortalama% 74’ü, tıkayan stajyerler için% 49’a kıyasla elde ettiklerini keşfetti. Ancak kursiyerler tam olarak nasıl revizyon stratejilerine girebilirler?

Kursiyerlerin bunu yapabileceği en basit yöntem, araştırma çalışması rutinlerini hem düzenli hem de aylık olarak planlamaktır. Örneğin, düzenli düzeyde, Salı günü İngilizce incelemesini araştırabilir ve daha sonra Cuma günü öğrendiğiniz bilgileri tekrar ziyaret edebilirsiniz. Sınavın tam olarak ne kadar uzakta olduğuna bağlı olarak, aylık düzeyde, hangi konuları tekrar ziyaret edeceğini ve tam olarak ne sıklıkta yeniden ziyaret edeceğini belirleyebilirsiniz. Araştırmacılar, stajyerlerin materyali yeniden ziyaret etmesi gerektiğinde kaba bir kılavuz olarak zaman çizelgesine uymayı önermektedir:

Test ne kadar uzakta

7 gün

35 gün

70 gün

350 gün

Revizyon oturumları arasındaki boşluk

3 gün

8 gün

12 gün

27 gün

Uyku kalitesini nasıl artırılır

Kötü uyku hayatımızın tüm yönlerini etkiler ve günümüzün öncelik verdiğimiz bir parçası olması gerekir. InnerDrive’da, harika bir gece uykusu almak için mücadele edenlere yardımcı olabilecek bazı öneriler ürettik – tam burada başlamak için 3 teknik var…

Yatmadan rutin var

Kursiyerlerin belirli bir zamanda yatağa gitme rutinine girmeleri önemlidir. Her gece farklı bir saatte yatmak, vücudun iç çalar saatini karıştırır ve uyku düzenlerinizi bozar. Uyku uygulamasına girerek ve belirli bir zamanda uyanarak, vücudunuzun iç saati çok daha tutarlı olacaktır.

Her ne kadar gürültü olmasa da çekici olmasa da, hafta sonu aynı zamanda uyanmak hafta içinde olduğunuz gibi uyanmak size fayda sağlayacaktır. Sadece daha az garip ve çok daha enerjik hissetmekle kalmayacak, aynı zamanda gün boyunca çok daha üretken olacaksınız.

Aktif olmak

Egzersiz sadece zihinsel sağlığı ve zindeliği ve genel refahı iyileştirmek için fantastik bir yöntem değil, aynı zamanda uyku kalitesini iyileştirmek için de harika. Bu, yataktan iki saat önce bir saatlik egzersiz yapmadan önce, arterlerinizdeki kan akışını arttırarak vücut sıcaklığınızı yükseltmenin yanı sıra sizi yoruyor. Aktif olmak koşuya gidiyor olabilir oR Yürüyüş kadar kolay bir şey bile.

Stajyerlerin yapabileceği bir egzersiz türü, bir son için ima ettiği gibi yürüyüş hakkında düşünmek yerine, odaklanmanın yanı sıra odaklanmanın yanı sıra etrafınızdaki doğal dünyayı takdir etmekten oluşan “huşu yürüyüşlerine” devam etmektir. “Huşu yürüyüşleri”, insanların duygularına tamamen bağlı hissetmelerini sağlayan etkili bir farkındalık tekniğidir; Araştırma çalışması, 15 dakikalık bir “huşu yürüyüşü” nin ruh halini önemli ölçüde iyileştirdiğini göstermektedir. Bu, stajyerlerin günün sonunda uyku kalitesine yardımcı olarak stres atmaları için yararlı bir yöntem olabilir.

Telefonunuzdaki arka ışığı geri çevirin

Öğrencilerin% 60’ı telefonlarına erişemediklerinde son derece tedirgin hissettiklerini bildirir, bu nedenle çok sayıda telefonlarını onlarla yatağa götürür – ya sosyal medyayla kaydırmak, alarm olarak veya her ikisi olarak kullanmak. İdeal olarak, stajyerler geceleri telefonlarını bir alanda daha bırakacaklardır, çünkü telefonlarını yatmadan bir saat önce kullanmak, onları bir geceden beş saatten daha az uyku olasılığı neredeyse üç kat daha fazla hale getirir, ancak kursiyerlerin kırılması muhtemel bir uygulamadır.

Stajyerlerin yapabileceği bir sonraki şey, telefonlarının arka ışığını geri çevirmektir. Geceleri, vücudumuz çok daha fazla melatonin yaratır – uyku hormonu. Bu yüzden dışarıda karanlık olduğunda yorgun hissediyoruz. Bununla birlikte, telefonlarımızdan gelen parlak ışık, vücudumuzu gündüz olduğuna inanmaya yönlendirir. Sonuç olarak, daha az melatonin yaratırız, bu da problemin uykuya dalmasına neden olur. Uykuya dalmadan önce telefonlarının parlaklığını en az iki saat geri çevirmenin, melatonin üretimini etkileme olasılığı daha düşüktür, bu da stajyerlerin çok daha iyi bir gece dinlenmesine izin verir.

Son düşünceler

Boşluk ve uyku, birlikte kullanıldığında çok daha güçlü olan etkili revizyon araçlarıdır. Her ikisinin de kombinasyonu sadece kursiyerlerin çok daha verimli bir şekilde keşfetmesine izin vermekle kalmaz, aynı zamanda öğrencilerin uzun süreli hafızası ve daha sonra akademik performansları da aynı şekilde faydalanır. Aralıkların yanı sıra uyku dışında, kursiyerlerin sınavlarda iyi performans göstermeleri hakkında anlamaları gerektiğini inceleyin.

Çok daha fazla uyku ipucu için, uykunun gizli faydaları veya çok daha genel revizyon tavsiyesi için rehberimizi inceleyin, revize etmek için en iyi yöntemler hakkında rehberimizi inceleyin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.