Zihinsel oyunun yanı sıra performans düşüşleri

bir büyüme zihniyeti oluşturur

Uzun süreli bir çöküşle mi gidiyorsunuz? Performans düşüşünüz nedeniyle geride kalıyor musunuz yoksa geçici olarak mı oynuyorsunuz?

Slumps ağırlaştırıcı, sinir bozucu ve sinir bozucu. Bazen, oyununuzun bir bölgesindeki bir çöküş, tüm oyununuzu etkiler ve sorunu daha da birleştirir.

Örneğin, uzun bir çöküşün ortasındasınız ve rekabetteki her hata, bir sporcu olarak yeteneklerinizi endişelendirmeniz için telefon görüşmesini tetikler. Devam eden özlemler, kayıplar ve hatalardan korkuyorsunuz.

Kendinizi utandırmak ya da ekibinizin kaybetmesinin nedeni olmak istemezsiniz. Yani, fırsatlardan uzaklaşıyorsunuz… atış yapmayı bırakıyorsunuz… merkez sahne almak istemiyorsunuz… geçici olarak performans sergiliyorsunuz.

Bir yarışma veya oyundan sonra olduğu gibi daha önce, aynı zamanda her şeyi düşünürsünüz. Performansınızın her unsurunu yıkar ve kendinizi sert bir şekilde eleştirirsiniz. Güveninizi kaybedersiniz, kendinize kısa sunarsınız ve “Ben harika bir sporcu değilim” diye düşünürsünüz. Sizi bir rutta sıkışıp tutan her hatayı vurgulayarak kendinize karşı bir durum yaparsınız.

Bir çöküşten nasıl çıkabilirsiniz?

Odağınızı değiştirerek bir performans düşüşüne sıkıştığınız zamanı kısaltabilirsiniz…

Odağınızı değiştirin

İlk olarak, sonuca değil, sürece odaklanın. Bir basketbol oyuncusu, atış sonuçlarına inanmadan hala ateş etmelidir … Bir çöküşteki bir hokey oyuncusu, bir atıştan kaçırmaktan korkmak yerine gol atma şansı aramaya devam etmelidir.

İkincisi, oyunu etkileyebileceğiniz veya ekibinize katkıda bulunabileceğiniz diğer yöntemlere odaklanın. Bir atış düşüşündeki bir basketbol oyuncusu, ekibine defansif katkıda bulunacak yöntemler arayabilir. Performans düşüşündeki bir hokey oyuncusu, tahtalarda agresif olarak ekibinin enerjisini artırmaya yardımcı olabilir.

Ekibinize katkıda bulunmak için yöntemler bulmak, güveninizi artıracak ve performans düşüşünüze katkıda bulunan stres ve kaygının birkaçını ortadan kaldıracaktır.

Altın Belirleme Savaşçıları Önde Kelly Oubre, 2020-21 sezonunu bir çöküşte başlattı: 3 puanlık çeşitten 0-17 ve dunk olmayan denemelerde 31’e 0.

NBA tarihinin en iyi 3 puanlık atıcılarından biri olan takım arkadaşı Steph Curry, Oubre ve diğer oyuncular için biraz tavsiyede bulundu.

Curry: “Tam olarak [Oubre] topu nasıl vurursa olursa olsun, oyunu etkilemek için her zaman bir yöntem daha keşfedebilir ve sonunda anlayacaktır… güvenini kaybedemez. Bu atışları yapmak zorunda. Ancak aynı şekilde, atletik olarak yapabileceği diğer alanlarda oyunu etkilemek zorundadır… Bu gibi bir çekim koşuluyla giden bir adamdan geri dönene kadar istedikleriniz budur. ”

Dahası, Curry açık çekimler aramaya devam etme ve aşırı düşünmeden çekimlerinizi yapma gerekliliğinden bahsetti.

Curry: “Yapabileceğiniz son şey, tam olarak ne kadar sinirli olursanız olun çekimi bırakmak.”

Bir çöküşten kurtulmak, büyüme zihniyetine bağlılığa ihtiyaç duyar. Rekabetçi bir zihniyet, katkıda bulunacak yöntemler aramayı, şansınızdan en iyi şekilde yararlanmanın yanı sıra koşullar ne olursa olsun ilerlemeye devam etmeyi içerir.

Bir büyüme zihniyeti, yakında tekrar yola çıkacağınız anlayışıyla birlikte istikrarlı bir güveni korumanıza yardımcı olur.

Bir çöküşten nasıl çıkılır:

İlk olarak, her oyuna bir çöküşte olduğunu tanımlayarak başlamayın, çünkü bu kendi kendini gerçekleştiren bir kehanet olacak.

Oyununuzun çalışmayan kısımları hakkında korkmak yerine, ekibinize katkıda bulunabileceğiniz 1-2 yöntemleri belirleyin. Örneğin, ekibinizin puanlama fırsatları üretmesine, tonu koşarak, vb.

Her oyuna, çöküşünüzün devamı yerine başarı ve büyüme için yeni bir şans olarak bakın.

İlgili Spor Psikolojisi Makaleleri

Zihinsel tokluk nasıl geliştirilir
Sporcular stresle nasıl sunuyor
Olumsuz sonuçlar korkusunun üstesinden nasıl gelinir

*Itunes’da Spor Psikolojisi Podcast’e abone olun*Spotify’da Spor Psikolojisi Podcast’e abone olun

Zihinsel oyununuzu geliştirmek için ücretsiz bir spor psikolojisi raporu indirin!

Bire bir zihinsel oyun koçluğumuz hakkında daha fazla bilgi edinin.

Sporda soğukkanlılığı artırmak için zihinsel oyun stratejilerini öğrenin!

Performans stresini ve kaygıyı hızlı bir şekilde nasıl durduracağınızı keşfetmek isteyen bir sporcuysanız, bu “kritik anlar” sırasında hazır olun, sakin ve yönetin, bestelenen sporcu hakkında daha fazla şey keşfedin!

Oluşturulan bir zihniyet keşfetmek için güçlü stratejiler geliştirilebilir, ancak ilk önce zihinsel küreyi ve gerektiğinde hemen soğukkanlılığa sahip olmanızı engelleyen zincirleri ortadan kaldırmalısınız.

Crunch-zamanında en iyinizi gerçekleştirmek için genel bir güveniniz ve soğukkanlılığınız varsa ne kadar daha iyi performans gösterirsiniz?

Oluşturulan Sporcu CD’si ve Çalışma Kitabı Programı, 14 günlük soğukkanlılık artırma egzersizi içeren 2 ses CD’sinden oluşur.null

Leave a Reply

Your email address will not be published.